DRUHÉ KOLO XIV. ROČNÍKA ARCHITEKTONICKEJ SÚŤAŽE CE·ZA·AR 2015

Precestovali sme viac ako 1500 kilometrov nielen cez Slovensko. Tentokrát sme zavítali i do Českej republiky a Rakúska. Zo sto prihlásených diel sme mali počas štyroch dní možnosť spoznať 25 postupových (semifinálových) diel, ktoré svojou „charizmou“ zabodovali u medzinárodnej poroty. Marlies Breuss (architektka, Rakúsko), Osamu Okamura (architekt, Česká republika), Roman Rutkowski (architekt, Poľsko), Dušan Buran (kurátor, Slovenská republika), Antonín Novák (architekt, Česká republika), Lukáš Kordík (architekt, Slovenská republika) a Štefan Moravčík (architekt, Slovenská republika) po ich vzhliadnutí vybrali 18 nominácií a na konci inšpirujúcej cesty určili víťazov. Historicky sa prvýkrát dostalo do nominácií i dielo, ktoré sa nachádza v Českej republike. Jedno z víťazných diel navrhne na nomináciu na prestížnu Cenu Európskej únie Mies van der Rohe Award.

IMG_9546

 

Nominácie na Cenu za architektúru CE·ZA·AR 2015 boli udelené v súlade so štatútom v šiestich kategóriách:

Rodinné domy /22 prihlásených, 4 nominácie/
Bytové domy /10 prihlásených, 3 nominácie/
Občianske a priemyselné budovy /11 prihlásených, 3 nominácie/
Rekonštrukcia a obnova budov /23 prihlásených, 2 nominácie/
Interiér /26 prihlásených, 4 nominácie/
Exteriér /8 prihlásených, 2 nominácie/

„Architekti majú obrovskú zodpovednosť voči verejnosti, urbanistickému i sociálnemu priestoru. Je dôležité chápať všetky elementy tvorby kvalitného priestory, hlavne ich vzájomné vzťahy a väzby. Aplikovať ich. Architekt totiž nie je len poskytovateľ služieb!“
Marlies Breuss

SONY DSC

„Mám pocit, že se celkově kvalita architektury na Slovensku rok od roku zvyšuje. Vzhledem k tomu, že již porotuji třetí rok za sebou, mám určité srovnání. Před dvěma lety to bylo několik málo excelentních prací a potom dlouho nic. Loni již velká skupina velmi dobrých rodinných domů a interiérů. A letos se k tomu přidává i celá velká skupina zajímavých bytových domů, kulturních staveb i rekonstrukcí. Jedinou kategorií, do které jako by se domácí tvůrci báli zasílat své práce, zůstává zahradní tvorba. Přitom věřím, že takové výborné realizace na Slovensku existují, již jen při našich návštěvách jednotlivých domů jsme zaznamenali několik zajímavých krajinářských počinů, které však bohužel nebyly do soutěže přihlášeny,“ vysvetľuje na margo súťaže Osamu Okamura.

„Pozitívum prihlásených prác vidím v tom, že ich autorom záležalo na tom, aby sa dobrovoľne vystavili konkurencii. Len tak sa bude dať hovoriť o rastúcej úrovni slovenskej architektúry. Vlastne CE∙ZA∙AR je jednou z mála príležitostí, keď sa o slovenskej architektúre vôbec hovorí,“ dodáva Dušan Buran.

SONY DSC

„Počet prihlásených diel je dôkazom toho, že naša architektonická scéna je živá a aktívna. Ich kvalita rastie, prinášajú nové riešenia, hrajú sa s typológiami, niektoré provokujú zažité zvyky, čo ma veľmi teší. Osobne som vo veľa prípadoch vnímal cit pre materiálové riešenie, správne odhadnutú mieru detailu zodpovedajúcu kontextu a typológii. Som presvedčený že nominované diela prinesú jasný odkaz verejnosti a ukážu pestré portfólio kvalitnej architektúry,“ vyjadruje svoj osobný názor Lukáš Kordík.

„Pozitívum prihlásených diel vidím predovšetkým v tom, že prakticky všetky preferujú kvalitu priestorov a funkciu objektov vo vzťahu k človeku ako ich budúceho užívateľa. Definujú architektúru viacmenej ako neutrálny rámec pre život, nie ako predmet vzbudzujúci pozornosť či obdiv.“
Antonín Novák

IMG_9718

 

„Nie som si istý, či som oprávnený dávať niekomu rady. Radšej by som použil slová, ktoré stále hovorím sám seba: pokúsiť sa byť sám sebou, nerobiť príliš veľa kompromisov, byť pozitívny a súčasne sa správať k architektúre ako takej vážne, no s istým nadhľadom. Architektúra je dôležité, ale na druhej strane, nestojí na nej svet.
Choďte všade, navštívte všetko, hovorte s každým… „Pozrite si“ súčasnosť, nedávnu i vzdialenú minulosti – Archdaily a Dezeen neponúkajú príliš veľa! Buďte vášnivý.“
je odpoveď architekta Romana Rutkowského na otázku, aké rady by dal slovenským architektom.

IMG_9678

Autori foto: archív Štefan Moravčík, úrad SKA

 

Víťazi ceny v jednotlivých kategóriách budú vyhlásení 7. októbra 2015 v Starej Tržnici.